BARTH Racing se Rallye Dakar 2021 nezúčastní | Skupina BARTH

Tým BARTH Racing se bohužel Rallye Dakar 2021 nezúčastní

Letošní rok je pro celý svět velkou zkouškou kvůli pandemii COVID-19. Bohužel tato situace má vliv i na nejslavnější a nejtěžší rallye, tedy na Rallye Dakar. Tým BARTH Racing se včele se čtyřkolkářem Zdeňkem Tůmou do poslední chvíle, i přes aktuální vývoj, na Dakar 2021 připravoval. Ovšem po nedávno zaslaných podmínkách od pořadatele začaly převažovat negativa a obavy nad nadšením a chutí se do Saudské Arábie na začátku roku 2021 vydat za dalším sportovním dobrodružstvím. Podmínky nejsou zcela jednoduché a jsou velmi zavazující. „Pokud by to ale bylo pouze o těchto podmínkách, ještě bychom se s tím nějak poprali,“ podotýká šéf týmu Michal Burkoň.

Je ovšem nutné přihlédnout k dalším aspektům,“ doplňuje Michal Burkoň.

Personální

"Tým BARTH Racing není z pohledu závodů 100% tým profesionálních sportovců, kteří se věnují jen sportu. Všichni členové týmu mají svoji vlastní práci, nebo řídí vlastní menší firmy, a tým se dává dohromady hlavně kvůli Rallye Dakar. Závody nejsou naším povoláním, ale „pouze“ zábavou, koníčkem a splněným snem. To má však za důvod, že si nemůžeme dovolit mít v záloze náhradníky, kteří by v případě negativního testu na COVID-19 někoho z týmu těsně před odjezdem, byli schopni narychlo zaskočit. To je například velký rozdíl oproti velkým profesionálním týmům.

Morální

Je to také jedna z věcí, nad kterou jsme jako tým přemýšleli. Členové týmu mají své vlastní firmy, zaměstnance, zákazníky, a cítíme se za ně odpovědní. A přišlo nám nefér, abychom v této nelehké době, kdy na firmách řešíme skoro denně různá Codivová opatření a problémy, kdy spousta lidí, firem a partnerů řeší existenční problémy, odjeli na Rallye Dakar. Rally Dakar je aktuálně věc, bez které se dokážeme obejít.

Ekonomické

Někteří naši partneři a sponzoři mají státem uzavřené provozovny anebo potýkají s poklesem zakázek. I přesto nám všichni partneři zachovali přízeň, a finančně by nás i přesto podpořili (byť v menší míře). Čehož si hrozně moc vážíme a je to pro nás zavazující do budoucna. Bohužel, možnosti, jak našim partnerům tuto podporu vrátit, by bylo na nadcházejícím Dakaru 2021 komplikovanější. Nebude třeba moci vzít partnery na návštěvu bivaků v Saudské Arábii, či se s nimi vůbec kdekoliv oficiálně potkat.

Závěrem je potřeba doplnit, že výše uvedené, ale i další důvody jsme opravdu dlouho řešili napříč celým týmem. Samozřejmě nechceme nijak degradovat a zpochybňovat účast ostatních týmů a sportovců. Naopak budeme všem ostatním, zejména českým účastníkům, držet pěsti. Určitě tímto zdůvodněním ani nijak nevystupujeme proti organizátorům samotné rallye. Dělají vše pro to, aby se rallye mohla konat, a dělají to perfektně. Jedná se o naše vlastní rozhodnutí.

Pro nás to bylo těžké rozhodnutí, ale věříme, že je správné,a že se na Dakar 2022 opět vrátíme v plné parádě,“ uzavírá Michal Burkoň.

5e1b43eb0f73113
5e1b43e9acb3e45
5e1b43e37cd8248
5e1b43eb3d38323
5e1b43e69733294
5e1b43e35187560
5e1b43e89db1687
5e1b43e6c4f6e37